Jak dobrze kłaść tapety?
Tapety wracają do łask, chociaż ich położenie nadal sprawia wiele problemów. Dlatego zanim zabierzemy się za tapetowanie pokoju, należy nie tylko skompletować niezbędne narzędzia (wiadro, gąbka do mycia, nożyczki, szczotka do dociskania tapety, ścierka, nóż, papier ścierny, szpachelka itd.), ale też przygotować się dobrze od strony teoretycznej.
Przygotowania do tapetowania
Zanim zaczniemy w ogóle tapetować, przygotujmy ściany. Tapetę przykleja się najlepiej na równej ścianie, dlatego powierzchnia przeznaczona do tapetowania musi być czysta, sucha i bez kurzu. Zeskrobmy starą farbę oraz zagruntujmy podłoże – koniecznie preparatem, który jest zalecany przez producenta kleju (tylko ścian, które pokryte są farbą emulsyjną nie trzeba wcześniej gruntować). Nawet gdy podłoże jest już gładkie, dobrze jest je po zeskrobaniu farby umyć ciepłą wodą z detergentem albo mydłem malarskim. Jeżeli ściany są mokre lub temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska (czyli nie przekracza 5 stopni C), wówczas najlepiej zrezygnować z tapetowania – ryzyko powstania trudnej do usunięcia pleśni jest bardzo duże.
Do ścian w pokojach suchych nadają się wszystkie rodzaje tapet (podobnie jak do ścian gładkich). Problem pojawia się przy pomieszczeniach wilgotnych, takich jak np. łazienka – musimy wówczas zastosować tapety winylowe, które są zmywalne (do kupienia np. w sklepie internetowym Leroy Merlin). Warto wiedzieć, że ściany o nierównej fakturze wymagają tapet wzorzystych, o głębokiej fakturze. Zastanówmy się też dobrze, ile potrzeba nam właściwie materiału. Uwzględniamy w tym wypadku szerokość rolki, długość i szerokość ściany pomieszczenia oraz całkowitą długość ścian w tapetowanym pomieszczeniu (nie zapominajmy o rolce zapasowej, która przyda się przy ewentualnych poprawkach lub niedociągnięciach). Sprawdzajmy dokładnie rolki pod kątem numeru serii – czasem zdarza się, że odcień kolejnych rolek jednak nieznacznie się różni.
Tapetowanie czas zacząć
Gdy już zmierzymy wysokość ściany (bez listwy podłogowej) i przeniesiemy dane na rozwiniętą rolkę (dodając po 5–10 cm), następnie tniemy tapetę na tzw. bryty (najlepiej na specjalnym stole do tapetowania). Klej nakłada się pędzlem ławkowcem albo specjalnym gumowym walkiem (by uzyskać klej o prawidłowej konsystencji, należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta). Po dokładnym rozprowadzeniu kleju, brzegi brytu składa się do wewnątrz, pozostawiając go na 5–10 minut (zasada jest prosta – im cieńsza jest tapeta, tym krócej czekamy). Czy można nakładać klej bezpośrednio na ścianę? Tak, jeśli zakupiliśmy tapetę wykonaną z włókna szklanego z podkładem z fizeliny. A propos – tapety z włókna szklanego (oraz winylu) generalnie bardzo łatwo się czyści.
Tapetowanie rozpoczynamy z lewej strony okna (lub od rogu pomieszczenia czy drzwi) i naklejamy tapety dookoła pokoju. Przykładamy je do górnej części ściany, rozkładając pierwszą część brytu (drugą pozostawiając złożoną), którego brzeg powinien pokrywać się z wyznaczoną uprzednio linią pionową. Dociskamy tapetę do ściany i pamiętamy o usunięciu pęcherzyków powietrza, wygładzając bryt (szczotką bądź suchą szmatką). Miejsce łączenia brytów dociskamy natomiast gumowym walkiem, tak by były one niewidoczne. Gdy źle przykleimy tapetę, odklejmy bryt i jeszcze raz dokładnie dopasujmy jego krawędź do krawędzi ostatniego. Pamietajmy, że tapetowania wymaga dużej staranności i cierpliwości.
Poradnik to strzał w dziesiątkę! Mało takich w internetach, super.
Ooo dam mężowi do przeczytania bo narzekał, że mi nie położy tapety bo nie umie 😀