Miedziane, stalowe czy z PCV – jakie rynny wybrać?
Każdy dom potrzebuje sprawny i wydajny system odprowadzania wody deszczowej. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju rynny różniące się materiałem, z którego zostały wykonane oraz oczywiście ceną. Mamy więc rynny z PCV, stali, miedzi czy aluminium. Który z nich wybrać?
Wybór odpowiednich dla nas rynien nie jest sprawą życia i śmierci. Raczej nie natrafimy na rynny, które nie będą dobrze spełniały swej podstawowej funkcji, jakkolwiek jest kilka spraw, o których powinniśmy wiedzieć. Rodzaj zastosowanych materiałów przede wszystkim wpływa na ich trwałość i wytrzymałość, każde z rozwiązań ma tez swoja określoną estetykę.
Rynny z PCV
Rynny z tworzywa sztucznego do niedawna uchodziły za materiał mało odporny na warunki atmosferyczne. W lecie rynny zbytnio się wydłużały i gięły, prędko też blakły od promieni UV, a podczas zimowych mrozów potrafiły pękać. Przez lata jednak technologia poszła naprzód. Choć rynny PCV nie są w zupełności wolne od swych pierwotnych wad, są o wiele bardziej odporne, a niska cena sprawia, że cieszą się niesłabnącą popularnością klientów.
Rynny stalowe
Nieco droższe od plastikowych, choć równie często wybieranych, są rynny stalowe. Zabezpieczone powłoką antykorozyjną, rynny z tego materiału charakteryzują się dużą odpornością przed negatywnymi zjawiskami pogodowymi, jak deszcze, czy promienie UV. Rynny stalowe są również odporne na uszkodzenia mechaniczne (choć tutaj trzeba dbać o powłokę ochronną), a podczas upałów nie podlegają zjawisku rozszerzalności liniowej, jak to ma miejsce w przypadku rynien z tworzyw sztucznych.
Rynny miedziane i aluminiowe
Orynnowanie miedziane uchodzi za najbardziej wytrzymałe, jest jednak dosyć drogie. Ochronną barierę stanowi tutaj patyna, która skutecznie zabezpiecza rynnę przed korozją. Podobnie ma się sprawa z rynnami aluminiowymi. Rynny aluminiowe wytrzymają ponad 100 lat, miedziane i 3 razy tyle.
Do wad wszelkich metalowych rynien z pewnością należ zaliczyć ich sposób montażu. Tutaj potrzebna ekipa posiadająca odpowiednie doświadczenie nie tylko we właściwym obchodzeniu się z materiałami, ale także znająca się świetnie na ich obróbce, kształtowaniu i stosowaniu odpowiednich dylatacji. Tego typu obostrzeń nie ma w przypadku rynien z tworzywa sztucznego, jego montażem mogą zająć się nawet drobni majsterkowicze.
Zdjęcie: Helen Simonsson, Licencja: CC BY SA 2.0
Wszystko jest uzależnione od tego na czym komu zależy. Jeżeli ktoś woli coś solidnego to wybiera stalową i to najlepiej wzmacnianą – coś jak TU. Jeżeli jeszcze do tego dochodzi długa gwarancja to można śmiało kupować, ponieważ niewiele wyzsza cena szybko się zwróci.